Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że pogoda ma duże znaczenie podczas prowadzenia pojazdu. Może ona wpływać na jakość widoczności, ale też na długość drogi hamowania. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby zmieniać opony w odpowiednim czasie. Pomoże nam to uniknąć niechcianych kolizji bądź wypadków. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie trzeba zmieniać opony. Mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają one identycznie, w rzeczywistości tak nie jest.
Zobacz także: Jakie będą odpowiednie preparaty do czyszczenia samochodu?
Opony letnie a opony zimowe
Opony letnie charakteryzują się dużą powierzchnią styczności z podłożem (większą niż opony zimowe). Cecha ta skraca drogę hamowania, ale tylko latem. Opony zimowe mają głębszy bieżnik niż letnie, dzięki czemu przyczepność samochodu jest dużo większa.
Oba rodzaje opon dostosowane są do danych temperatur. Opony zimowe stworzone są z bardziej miękkich materiałów. Jest tak dlatego, że zimno powoduje twardnienie tworzywa. Ciepło działa zupełnie odwrotnie. Nagrzany asfalt powoduje zmiękczenie opon. Z tego względu letnie, wykonane są z twardszych surowców. Ponadto, opony letnie umożliwiają szybszą jazdę, natomiast zimowe lepszą przyczepność na śniegu bądź błocie pośniegowym.
Co się stanie, gdy nie zmienię opon?
Od jakiegoś czasu możemy obserwować zmianę pogody w naszym kraju. Coraz rzadziej zimą widujemy śnieg. Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy można odpuścić sobie zmianę opon. Jak pisaliśmy wcześniej, warunki klimatyczne mają duży wpływ na opony. Niskie temperatury powodują twardnienie materiału, a wysokie ich zmiękczenie.
Właśnie dlatego korzystanie z opon letnich zimą może skutkować ich nadmiernym zbiciem się, a w efekcie zniszczeniem. Natomiast jeśli będziemy używać opon zimowych latem, mogą one się zetrzeć podczas gwałtownego hamowania. Co więcej, dzięki miękkiemu materiałowi są one bardziej narażone na przebicie. Ponadto, opony letnie mają płytki bieżnik, przez co mogą się ślizgać na mokrej lub zamarzniętej powierzchni.
Kiedy zmienić opony na letnie?
Jak już doskonale wiemy, opony ściśle powiązane są z temperaturą. Właśnie dlatego, czas zmian jest od tego uzależniony. Opony letnie należy założyć, kiedy temperatura nie spada poniżej 7°C. Pamiętaj, że jeśli pogoda polepszyła się tylko na kilka dni, nie warto rezygnować jeszcze z opon zimowych. Poczekaj aż warunki klimatyczne unormują się na stałe.
Jak przechowywać opony zimowe?
Zanim schowamy zimowe opony na cały letni sezon, powinniśmy je do tego przygotować. W tym celu trzeba je dokładnie oczyścić, a następnie zabezpieczyć. Działanie to skutecznie wydłuży żywotność opon. Pamiętajmy, że zimowe opony nie lubią wysokich temperatur, dlatego powinniśmy dla nich wybrać odpowiednie miejsce. Idealna będzie piwnica, bądź garaż, gdzie temperatura nie przekracza 20°C.