Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie wybrać oleje do silnika?

Poradnik Data publikacji - 2 czerwca 2022 Autor - Redakcja speedgum.com.pl
oleje samochodowe


W sprzedaży znajdują rozmaite oleje samochodowe. Istotne jest to, aby dobrać odpowiedni preparat do konkretnego pojazdu. Płyny eksploatacyjne są niezwykle ważne i trzeba je regularnie wymieniać. Zadaniem oleju jest zapewnienie należytej ochrony elementom składającym się na napęd. Zmniejszają tarcie, co ma ogromne znaczenie. Bez oleju komponenty szybko uległyby starciu i awarii. Zabezpiecza on także przed ich przegrzewaniem. Jak widać, dobór odpowiedniego oleju jest niezwykle istotną kwestią. Nie należy nadmiernie oszczędzać na jego zakupie. Powinno się wybrać produkt renomowanej marki, wysokiej jakości.

Zobacz także: Jakie będą odpowiednie preparaty do czyszczenia samochodu?

Jakie będą odpowiednie oleje do silnika samochodowego?

Istotną kwestią jest regularne sprawdzanie poziomu oleju i uzupełnianie go oraz wymieniania na nowy. Przy jego wyborze trzeba mieć na uwadze jego parametry i jakość. Jako że w sprzedaży znajduje się wiele rodzajów tego typu płynów eksploatacyjnych, to aż trudno zdecydować się na konkretny produkt. Dobranie odpowiedniego oleju ma ogromne znaczenie, bo wpływa na trwałość komponentów składających się na napęd. Przeciwdziała również awariom. Dobrze dobrany olej silnikowy to gwarancja lepszych osiągów i bardziej komfortowej jazdy. W sprzedaży znajdują się oleje silnikowe syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Różnią się one składem i procesem produkcji. Oleje mineralne powstają z ropy naftowej, są najtańsze. Jeśli ktoś szuka produktu o lepszych parametrach, to powinien sięgnąć po olej syntetyczny. Warto zapłacić więcej, po przełoży się to na lepszą ochronę silnika. Można też liczyć na wzrost wydajności paliwowej.

Co ma znaczenie przy zakupie oleju samochodowego?

Podczas wybierania oleju należy mieć na uwadze jego klasyfikację jakościową. Wyróżnić można oleje do silników benzynowych i do napędów wysokoprężnych. Taki uproszczony podział dotyczy klasyfikacji API. Bardziej precyzyjna jest europejska klasyfikacja ACEA. Wyróżnia się oleje do silników benzynowych, Diesla, z filtrem cząstek stałych. Nie bez znaczenia jest także klasa lepkości oleju. Im grubsza będzie warstwa, tym lepiej, bo przekłada się to na lepszą ochronę. W przypadku rozgrzanego silnika ma to ogromne znaczenie. Istotne jest to, aby dobrać klasę lepkości oleju do warunków pogodowych. Zimą olej powinien mieć rzadszą konsystencję, bo i tak zgęstnieje pod wpływem zimna. Najważniejsze będzie to, aby dobrać olej do rodzaju pojazdu i silnika, pory roku, warunków eksploatacji. Jeśli silnik ma być czysty i właściwie zabezpieczony przed zużyciem, to powinno się wybrać olej silnikowy renomowanej marki.

https://speedgum.com.pl/kiedy-na-przeglad-techniczny-samochodu/

Niemieckie samochody elektryczne

Redakcja speedgum.com.pl

Jesteśmy grupą zapalonych miłośników motoryzacji. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o samochodach, motorach oraz rowerach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poleasingowe autobusy w atrakcyjnym finansowaniu