Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Kiedy na przegląd techniczny samochodu?

Poradnik Data publikacji - 3 czerwca 2022 Autor - Redakcja speedgum.com.pl
przegląd techniczny samochodu

Jeżeli posiadamy samochód, ciągnik, przyczepę bądź motorower, musimy regularnie poddawać je badaniom technicznym. Mowa tutaj o tak zwanym przeglądzie technicznym. Przed wybraniem się do stacji kontroli pojazdów warto sprawdzić, ile kosztuje przegląd oraz jak w obecnych czasach wyglądają formalności. Warto też dowiedzieć się, co trzeba zrobić, jeżeli się spóźniliśmy oraz jakie są wyjątki w przepisach dotyczących przeglądu rejestracyjnego.

Zobacz także: Jakie będą odpowiednie preparaty do czyszczenia samochodu?

Przegląd techniczny samochodu – jak wygląda?

Warto zaznaczyć, że kierowcy, którzy raz do roku wybierają się na stację kontroli pojazdów, aby dostać następną pieczątkę do dowodu rejestracyjnego auta, nierzadko podają, iż jadą na przegląd bądź badanie okresowe. Bardzo często mówią też o przeglądzie technicznym. W rzeczywistości jednak nie jest to zupełnie to samo i często ludzie stosują tych pojęć błędnie. Warto podkreślić, że badanie techniczne, które bardzo często nazywane jest inaczej przeglądem rejestracyjnym ma na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego na podany czas. Przeważnie mowa tutaj o dwunastu miesiącach. Przegląd techniczny samochodu wykonywany jest na przystosowanych do tego stacjach diagnostycznych. Muszą być one renomowane oraz zatwierdzone przez odpowiednie instytucje publiczne.

Kontrola pojazdu – jaka powinna być?

Warto zaznaczyć, że przegląd okresowy bądź techniczny odnosi się do badań stanu technicznego naszego auta. Wszystko zalecane jest na przykład przez producenta pojazdu. Warto zaznaczyć, że termin przeglądu ustalany jest w zależności od danej marki oraz modelu samochodu. W Polsce istnieje wiele autoryzowanych serwisów, które mogą wykonać dla nas przegląd techniczny samochodu. Warto zwrócić uwagę, że gdy udamy się na stację diagnostyczną celem otrzymania wpisu do dowodu, nasze auto przejdzie bardzo szczegółowe badanie techniczne. Obejmie ono między innymi porównanie danych z tabliczki znamionowej auta razem z pełną dokumentacją pojazdu. W czasie przeglądu technicznego dokładnie zostaną sprawdzone hamulce, zawieszenie, silnik, a także układ kierowniczy. Ponadto badane jest oświetlenie, układ wydechowy, nadwozie, a także ogumienie. Warto zaznaczyć, że oprócz tego diagnosta może nam zweryfikować, czy w samochodzie przewozimy obowiązkowe wyposażenie auta. Mowa tutaj na przykład o gaśnicy oraz trójkącie ostrzegawczym. W przypadku, gdy auto zostało wyposażone w instalację gazową, także ona musi zostać poddana dokładnej inspekcji.

Kiedy na przegląd?

Wiele osób zastanawia się, jak często wykonuje się przegląd auta. Warto zaznaczyć, że w przypadku nowszych pojazdów osobowych na pierwsze badanie techniczne trzeba pojechać przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji auta. Następny przegląd trzeba przeprowadzać po dwóch latach. Kolejno na stację diagnostyczną z autem trzeba udawać się raz w ciągu roku. Bardzo istotna jest też instalacja gazowa w naszym pojeździe. W przypadku, gdy auto jest nowe, powinno być sprawdzany co roku, o ile zainstalowana jest w nim instalacja gazowa.

Niemieckie samochody elektryczne

Redakcja speedgum.com.pl

Jesteśmy grupą zapalonych miłośników motoryzacji. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o samochodach, motorach oraz rowerach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poleasingowe autobusy w atrakcyjnym finansowaniu