Strona główna
Rower
Tutaj jesteś

Rower szosowy kross do szybkiej jazdy

Rower Data publikacji - 6 lipca 2022 Autor - Redakcja speedgum.com.pl
rower szosowy kross

Coraz częściej na polskich ulicach można spotkać ludzi zafascynowanych szybką jazdą rowerem. Oczywiście na rynku mamy dosyć duży ich wybór. Jednak musimy pamiętać, że nie każdy rower nadaje się do szybkiej jazdy. Podczas dłuższych wycieczek rowerowych najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy. Jednak do szybkiej i dynamicznej jazdy to rower szosowy kross będzie najlepszym wyborem.

Zobacz także: Czym są rowery elektryczne MTB?

Odpowiednia rama do roweru szosowego kross

To, jaki rower szosowy będziemy w stanie zakupić, w dużej mierze zależy od środków finansowych, jakimi dysponujemy. Załóżmy, że możemy przeznaczyć do 3 tysięcy złotych. W takim przypadku rama w rowerze będzie zbudowana z aluminium. Ze względu na to, iż materiał ten jest lekki i sztywny, rower szosowy będzie dostępny w umiarkowanej cenie. Wiadome jest, że jazda na rowerze szosowym kross to jazda agresywna i szybka. Pozycja rowerzysty podczas jazdy wymaga także ułożenia odpowiednio sylwetki. Warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy raz tego typu rower, aby geometria była w stylu endurance. Chodzi po prostu o większy komfort jazdy. W tej sytuacji siedzimy nieco bardziej wyprostowani. Jest to zdecydowanie mniej mecząca pozycja, a i kontrola nad rowerem jest stosunkowo większa.

Widelec – czynnik komfortu roweru szosowego

Jeśli chcemy, aby nasz rower posiadał karbonową ramę, musimy liczyć się z wydatkiem powyżej 5 tysięcy złotych. Jednak przy mniejszym budżecie jest opcja widelca wykonanego z tego materiału. Podczas jazdy jesteśmy narażeni na mocne wibracje, dlatego włókna węglowe będą zdecydowanie lepszym wyborem niż aluminiowe. Na pewno nie możemy liczyć na podobne działanie, jak w przypadku amortyzatorów, używanych w innych rodzajach rowerów. Jednak komfort jazdy w znacznej mierze bardzo się poprawi. Dodatkowym atutem karbonu jest jego niewielka waga, co oszczędzi nam wysiłku przy przenoszeniu roweru. Także ze względu na wysokie ciśnienie opon widelec karbonowy zapewni znaczną amortyzację, nawet na powierzchni z dziurami.

Rower szosowy kross a napęd

Napęd w rowerze szosowym odgrywa niebagatelną rolę. Dlatego musi posiadać właściwy zakres dostępnych przełożeń, precyzyjnie działać, a także cechować się ogromną niezawodnością. Ze względu na odległości pokonywane podczas jazdy na rowerze szosowym kross, przerzutki i łańcuch muszą być wytrzymałe na eksploatację. Także hamulce muszą być niezawodne, ponieważ prędkości osiągane na tego typu rowerze są zdecydowanie większe, niż podczas jazdy w górach. Z tego tez powodu wszystkie te podzespoły muszą ze sobą odpowiednio współgrać, aby szybko i bezpiecznie osiągać swój cel wyprawy.

Niemieckie samochody elektryczne

Redakcja speedgum.com.pl

Jesteśmy grupą zapalonych miłośników motoryzacji. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o samochodach, motorach oraz rowerach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

rowery romet